Roma ve Romen Rakamları Nerelerde Kullanılır?

Roma ve Roman Rakamları Nerelerde Kullanılır?

 

Roma rakamları çok eski tarihte isminden de anlaşılacağı üzere Romalılar tarafından keşfedilmiş bir yeniliktir. Romalıların arasının matematik açısından pekiyi olmadığı belli olsa da yine de roma rakamı devrim niteliği taşıyan bir yenilik olmuştur. Romen rakamları kullanmış olduğumuz klasik olan sayılardan farklı olarak bir takım işaret ve semboller ile yazılıyor. Roma rakamları ilk çıktığı zamanlarda pek tercih edilmese de ilerleyen zamanlarda insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Roma rakamı yazı tipi çok fazla karışık bir olay gibi görünse de mantık ve ezber yöntemi ile hemen öğrenilebilecek bir yazı tipidir. Roma rakamı sistemi matematik gibi aynı grup içerisine giriyor gibi görünse de tam olarak matematik sistemi değildir. Ancak roma rakamları neredeyse her alanda insanların pek çok işine yaramıştır ve halen de yaramaya devam etmektedir. Roma rakamları farklı semboller ile gösterildiği gibi zaman zaman harfler ile de karşımıza çıkabiliyor.

Roma rakamları dediğimiz bu rakamlar bazı kaynaklarda karşımıza Romen rakamları olarak da çıkabiliyor. Roma rakamları dediğimiz bu yazı tipi için bazı kaynaklar karışık dese de aslına bakıldığı zaman aslında diğer kullandığımız rakamlarımıza göre daha fazla ilgi ve dikkat çekici bir özellik taşıyor hal böyle olunca reklam ve dikkat çekmek açısından pek çok alanda kullanılıyor. Ancak bazı kişilere göre günümüzde daha profesyonel olan rakamlar kullanıldığı için roma rakamları pek tercih edilmiyor.

Roma rakamları eski dönemlerde tüccarların işlerini kolaylaştıran bir rakam türü idi. Ancak roma rakamı günümüzde ise ancak sembol olarak kullanılıyor ve bunu en çok büyük şirketler afiş ya da reklam tanıtımları için kullanıyor.

Roma rakamları afiş ya da tanıtım işleri dışında yüzyıl isimlerinde, tarihte yapılmış olan savaşlarda, tarihte yaşamış olan devlet liderlerinin isimlerinde, kitaplarda bulunan konu başlıklarının ve içindekiler kısmının sınıflandırılmasında, az da olsa takvimlerde, bazı kitapların sayfalanmasında, tasarım alanlarında, kapı numarası vb. gibi yerlerde ve ayrıca doktorların yazmış oldukları reçetelerde birden çok ilaç yazıldığında sıralama yapılma zorunluluğu olduğunda kullanılıyor.

Roma rakamları günümüzde halen kullanılıyor ancak bazı kaynaklar roma rakamı için basit bir yol yorumunu yapıyor ancak her ne kadar yorum yapılıyor olsa da günümüzde halen kullanılıyor olması popülerliğini az da olsa kaybetmemiş olarak tanımlanıyor. Bir diğer açıdan bakıldığında roma rakamları Türkiye’de ki uygulanan sistemde öğrencilere bir şekilde tanıtılıyor ve öğretilmeye çalışılıyor. Roma rakamları o dönemde sadece tüccarlara değil denizcilere de büyük bir kolaylık sağlamış oldu.

Roma rakamları o dönemde sadece Romalıların günlük hayatlarında kullandığı bir rakam türü idi ancak bu rakam türü şimdiler de daha çok reklam ve tanıtım işi için kullanılıyor. Aslında roma rakamı şimdiki matematik ilminden daha kolay ve pratik ancak matematik geliştikçe ve ilerledikçe roma rakamı da popülerliğini yavaşça kaybetmeye başladı.

Roma rakamının pek fazla kullanılmadığı bir gerçek ancak sadece bizim ülkemizde değil birçok farklı ülkede de roma rakamları için bir eğitim veriliyor. Roma rakamlarının buluşu sayesinde pek çok medeniyet ve kişiler ticari anlamda büyük bir rahatlık ve kolaylığa ulaşmıştır. Roma rakamları sadece denizci ve tüccarlar için değil pek çok meslek grubunun bilmiş olduğu bir tür idi. Günümüzde reklam vb. alanlarda roma rakamlarının çok sık olmasa da kullanıldığını söyledik ancak cep telefonu numarası, Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası, banka ve iban numarası vb. gibi uzun haneli numaraları roma rakamı ile kullanamıyoruz.

 

 

 

Gönderilme: Romen Rakamları

Yazar Hakkında:

Yorum yaz